zararlı backlinkleri reddetme

Zararlı Backlinkleri Reddetme

20 Şubat 2018 - SEO

Zararlı backlinkler, spam derecesi yüksek sitelerden genelde saldırı amaçlı veya doğal olarak sitenize çıkılmış backlinklerdir. Bu backlinkerin yararının olmamasının yanı sıra büyük ölçüde zararları vardır. Özellikle ahlaka uygun olmayan sitelerden çıkılan backlinkler ile sitenizi kısa sürede google sıralamalarından düşürebilirler. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey ise Google Disavow aracını kullanarak bu zararlı backlinkleri reddetmek olmalıdır. Bu işlemi yapmak Google’a bu backlinkleri kabul etmiyorum benim sitemle alakasız backlinkler, sitemi değerlendirirken bu backlinkleri göz ardı et diyoruz aslında.

Zararlı Backlinkleri Tespit Etme

Zararlı backlinkleri (geri bağlantıları) reddetmek için öncelikle zararlı backlinkleri tespit etmemiz gerekiyor.

 1. Bu backlinkleri tespit için öncelikle search console’a giriş yapmamız gerekiyor search console için buraya tıklayın.
 2. Search console’a kayıtlı olduğunuz mail ile giriş yaptıktan sonra sitenizin üstüne tıklayın.
 3. Arama Trafiği -> Sitenize Bağlantılar ->En Çok Bağlantı Verenler -> Diğer >>
 4. Açılan sayfada backlinklerinizi göreceksiniz burada “Bu tabloyu indir” butonuna tıklayın ve tüm backlinkleri CSV formatında indirin.
 5. Excelde virgüllü inecektir backlinkler bunları silmek içinctrl+f” yapın “değiştir” sekmesine gidin burada “Aranan” bölümüne “,***” yazın ve yeni değeri boş bırakıp tümünü değiştir deyin. Böylelikle backlinkleri temiz şekilde çıkarmış olacağız.
 6. Bu backlinkler içinde sağlıklı backlinkleri excelden silin. Zararlı backlinkler genelde ingilizce, ru, xyz vb sitelerdir bunları excelden silmeyin.
 7. Daha sonrasında zararlı backlinkler için tüm domaini engellemenizi tavsiye ederim. Bu sebepten tüm zararlı backlinklerin başına “domain:” ekleyin örnek “domain:siteadi.com”
 8. Sonra bu listeyi not defteri aracılığı ile .txt uzantılı olarak kaydedin.
 9. Backlinkleri engellemeden önce yapmamız gereken işlemler bu kadar bir sonraki adım ise bunları reddetmek olacak.

Zararlı Backlinkleri Reddetme (Engellemek)

Zararlı backlinkleri tespitten sonra bu linkleri reddetmek için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekiyor.

 1. Google Disavow aracı için öncelikle buraya tıklıyoruz.
 2. Sonrasında sitenizin kayıtlı olduğu mail adresi ile giriş yapıyoruz.
 3. Listeden sitemizi seçerek “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıklıyoruz.
 4. Karşımıza çıkan ekranda “Bağlantıları Reddet” butonu çıkacak buna tıklıyoruz.
 5. Daha sonra çıkan pop-up’a yukarıda anlattığım şekilde tespit edip .txt olarak kaydettiğimiz dosyayı “Dosya Seç” gönder diyerek yüklüyoruz.
 6. İşte bu kadar. Tespit ettiğiniz tüm zararlı backlinkleri reddettiniz. Bundan sonra Google sitenizi değerlendirirken bu backlinkleri çok fazla kale almayacaktır.

 

Umarım faydalı olabilmişimdir arkadaşlar. Takıldığınız bir nokta olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Seo için etkili bir başka yöntem ise hemen çıkma oranıdır hemen çıkma oranının düşük olması Google açısından olumlu değerlendirilir sitenizin hemen çıkma oranınız düşürmek için hemen çıkma oranı nasıl düşürülür yazıma göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.