wordpress ile site kurma

WordPress ile Site Kurma

31 Ekim 2017 - Slider, Wordpress

WordPress ile site kurulumunu kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle domain (alan adı=www.yasinergul.com gibi) sitemizin ismini belirlememiz gerekiyor, ismi belirledikten sonra önereceğim domain firmalarından domain alacağız, aşağıda domain nasıl alınır anlatacağım. Daha sonra alan adımızı yönlendirmek için hostinge (dosyalarımızı barındıracağımız alan) ihtiyacımız var , bunu da önereceğim host firmasından alacağız, aşağıda hosting nasıl alınır onu da anlatacağım. Sonrasında wordpress dosyalarımızı indirip aşağıdaki anlattığım şekilde wordpress kurulumu yapıyoruz ve işte sitemiz hazır!

Domain Nasıl Alınır?

Öncelikle domain nedir diye soracak olursanız. Domain sitenize vereceğiniz isim gibi düşünebilirsiniz. Örnek olarak www.yasinergul.net bir domain’dir. Peki domain nereden ve nasıl alınır. Ben domain için “İsim Tescil” firmasını tercih ediyorum size bu firmayı öneririm.

 1. Buraya tıklayarak domaini alacağımız sayfaya gidiyoruz.
 2. Açılan sayfada “Sorgula” butonunun yanında bulunan kutucağa almak istediğiniz domaini yazıyoruz ve “Sorgula” butonuna basıyoruz.
 3. Sorgula dedikten sonra aşağıda bir liste çıkacak bu listede durumu “Müsait” olan alan adlarını satın alabilirsiniz. Almak istediğiniz alan adının solundaki tiki işaretleyip sepete ekle demeniz gerekiyor.
 4. Açılan sayfada ilgilenmiyorum deyip bir sonraki sayfaya geçin.
 5. Sepet adımında süre bölümündeki yeri belirleyip (ilk aşamada 1 yıllık almanızı tavsiye ederim) “İşleme Devam Et” butonuna tıklıyoruz.
 6. Karşımıza çıkan üyelik sayfasında bilgilerimizi doldurup “Hesap Oluştur” butonuna tıklayarak üye oluyoruz.
 7. Sonrasın karşımıza adres sayfası çıkıyor bu sayfadan “Adres Ekle” diyerek adres ekleyip, eklediğimiz adresi fatura adresi olarak seçtikten sonra “İşleme Devam Et” deyip ödeme adımına geçiyoruz.
 8. Ödeme tercihimizi seçip “Devam Et” dedikten sonra kartımızla veya havale ile ödeme yapıyoruz ve tebrikler almak istediğiniz domain artık sizin adınıza lisanslı.

Alan adımızı aldık fakat bu daha başlangıç! Bundan sonrasında hosting alımı ve wordpress kurulumu var. Korkmayın hepsini çok kolay çözeceğiz.

Hosting Nasıl Alınır?

“Hosting ne ola ki?” diye sorabilirsiniz. Hosting sitenizin dosyalarınızın barınacağı sunucudur. İnsanlar üzerinden örnek verecek olursak ismimiz bir domaindir fakat bizi biz yapan beyindir tüm anılar beyinde depolanır. İşte bu aşamada bizde tüm dosyalarımızı hostingte barındıracağız. Benim kullandığım ve sizlere önerdiğim hosting firması “Güzel Host” tan alacağız hostumuzu.

 1. Başlangıç aşaması için buradaki hosting paketlerinden bir tanesini 3 aylık alabiliriz. Ben “İdeal” paketi 3 aylık almayı tercih ediyorum.
 2. İdeal paketin altında bulunan “Sipariş” butonuna tıklıyorum.
 3. Açılan sayfada “Kendime ait alan adı kullanacağım” tikini işaretleyip İsim Tescilden aldığımız alan adını yazıp “kullan” diyoruz.
 4. Kullan dedikten sonra hizmette istediğiniz ayarları ve ek seçenekleri belirliyoruz. Ben ek seçenek istemiyorum sadece “Ödeme Sıklığı Seçiniz” 3 ay olarak seçip “Devam” diyorum.
 5. Sipariş özeti kısmı geliyor karşımıza burada “Ödeme” butonuna tıklıyoruz.
 6. Açılan sayfada hem üyelik bilgilerinizi hem de adresinizi yazıyorsunuz sonrasında ödeme tipini seçip bilgileri girdikten sonra “Siparişi Tamamla & Ödeme” butonuna basıp ödeme yaparak hesabınızı ve hizmeti aktif ediyorsunuz.
 7. Hosting bilgileri mail adresinize iletildi bu bilgileri kesinlikle kaybetmemeniz gerekiyor.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumu için öncelikle domaininizi hostinge yönlendirmeniz daha sonra hostingte bir veritabanı oluşturmanız sonrasında hostinge wordpress dosyalarını atmanız ve en son wordpress kurulumu yapmanız gerekiyor.

Hostinge üye olduğunuzda mailinize bir mail gelmiş olmalı bu mailde işimize yarayacak bilgiler bulunmaktadır. Burada ns1.guzelhosting.com gibi NS adresleri var ilk işimiz bu adresleri isimtescilde aldığımız domaine yazmamız gerekiyor.

Domain İşlemleri – DNS Yönlendirme

 1. Buraya tıklayarak İsim Tescilin domain yönetim sayfasına gidiyoruz.
 2. “Tüm Domainlerim” kısmında aldığımız domani buluyoruz ve üstüne tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra pop-up açılacak.
 3. Açılan popupta “DNS Yönetimi” bölümüne tıklıyoruz.
 4. Burada “Müşteri özel Dns’ler” seçiyoruz ve “Yeni Ekle” butonuna basıyoruz.
 5. Dns1, Dns2, Dns3 ve Dns4 alanları çıkıyor, mailinze gelen NS bilgilerini buraya giriyoruz. Guzel hosting nsleri genelde görseldeki gibidir.
 6. Son olarak “Dns Güncelle” deyip domain yönetiminde işimizi bitiyoruz. DNS’ler maksimum 24 saat içinde yönlenecektir.

Hosting İşlemleri – Veri Tabanı Oluşturma

 1. Mailinize “89.252.xxx.xx:2082” tarzında bir ip linki gelmiş olması gerekir, buradan sunucumuzun cpnaline giriş yapabiliriz. Bu linke tıklayarak yine mailinize gelen k.adı ve şifrenizle cpnale giriş yapıyoruz.
 2. Cpanele giriş yaptıktan sonra “MySQL Veritabanı Sihirbazı“na tıklayarak veritabanı oluşturmaya başlıyoruz. Veritabanı isimlerini ve şifreleri bir yere not edin.
 3. Birinci adımda veri tabanı adı oluşturuyoruz “yasinergul_” bu bölümden sonra yazdığınız kısım karmaşık olmalı kolay olmamalı örnek; “yasinerg_xYsn9R15XVoK” gibi isimler verin. Bu sizin veri tabanı adınız olacak.
 4. İkinci adımda kullanıcı oluşturacaksınız yine  “yasinergul_” bu bölümden sonra yazdığınız kısım karmaşık olmalı örnek; “yasinerg_re9fsdaoysn” gibi olmalı ve şifreniz güçlü olmalı.
 5. Kullanıcı oluşturduktan sonra gelen sayfada “TÜM AYRICALIKLAR” deyip sonraki adıma geçiniz.
 6. İşte hepsi bu kadar artık bir veri tabanınız var.

Hosting İşlemleri – WP Dosyalarını Sunucuya Aktarma

Bundan sonraki işlemimiz wp dosyalarını indirip düzenledikten sonra sunucuya bu dosyaları aktarmak.

 1. Buraya tıklayarak wordpress dosyalarını indirin.
 2. Dosyalar indikten sonra inen zip dosyasının içinden dosyaları çıkarın.
 3. Dosyaların içinde “wp-config-sample” adında php dosyası var bu dosyanın adını “wp-config” olarak değiştiriyor ve notepad+ ile dosyayı düzenlemek için açıyoruz.
 4. Wp-config dosyasını açtığınızda içinde “veritabaniismi” “kullaniciadi” ve “parola” alanları var. Bu alanlara veritabanıda oluşturduğumuz veritabanı adını, kullanıcı adını ve parolasını yazarak kaydediyoruz.
 5. Tüm wp dosyalarını görseldeki gibi sıkıştırırıyoruz;
 6. Sıkıştırılan dosyayı cpnalden sunucuya aktaracağız bunun için tekrar cpnale giriyoruz.
 7. Cpaneldeki “Dosya Yöneticisi“ne tıklıyoruz. Açılan ekranda “public_html” klasörüne giriyoruz.
 8. Dosyayı buraya yükleyeceğiz o yüzden headera yakın bölümde olan “Yükle” butonuna tıklıyoruz ve sıkıştırdığımız dosyayı yüklüyoruz.
 9. Dosya yüklendikten sonra, bir önceki pencereye geri dönüp “Yeniden Yükle” butonuna tıklıyoruz.
 10. Burada yüklediğimiz sıkıştırılmış dosyaya sağ tıklayıp “Extract” diyoruz ve dosya içindeki tüm klasör ve dosyaları “public_html” içine çıkarmış oluyoruz.
 11. Son olarak sıkıştırdığımız dosyayı siliyoruz.

Eğer DNS yönlendirmeniz olduysa site adresini yazıp girdiğinizde karşınıza wordpress kurulum ekranı gelecek burada site başlığı, kullanıcı adı ve şifre belirleyerek wordpressi kurup siteadresi.com/wp-admin linkinden panelinize girebilirsiniz

WordPress ile site kurulumunu sizlere anlattık, sormak istediğiniz veya takıldığınız bir bölüm olursa yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. Sitenize adsense reklam yerleşimi yapmak isterseniz adsense reklam yerleşimi yazıma göz atabilirsiniz.

7 comments

 1. hocam bunun daha kolayını nasıl yapabiliriz kurulum yaparken sıkıntı olmuyor ama database oluştururken sıkıntılar yaşıyorum biraz araştırdım cpanel üzerinden daha kolay kurulumu varmış nasıl yapabilirim ?

 2. blogger dan sonra hostingli bir siteye geçebildim sonunda biraz zorlandım ama sayenizde yapabildim çok teşekkür ederim..

 3. WordPress blog kuracak arkadaşlardan tek ricam, lütfen Özgün olun arkadaşlar. 🙂 İnternet artık o kadar çok çöp bloglarla doldu ki anlatamam. Resmen forumlara benzer oldu. Onun dışında blogger olmak gerçekten hayatta kazanabileceğiniz en güzel özelliktir diyebilirim.

 4. site kurmak için önceleri günlerce uğraşırdık ancak şuanda tek tık ile özellikle wp ile kurulum yapmak çok kolay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.