Tarayıcı Virüslerinden Kurtulma

24 Ekim 2017 - Bilgisayar

Tarayıcı virüsleri bir çok insanın başına gelen en sinir bozucu virüslerden biridir. Bu virüsler Google Chrome ana sayfanızı değiştirmenize engel olabilir ve Chrome’da gezinirken aslında sitede olmayan virüslü reklamları görebilirsiniz bu reklamlar google’da bile çıkabilir. Aşağıda bu virüslerden nasıl kurtulabileceğinizi anlatmaya çalıştım, daha önce benimde başıma geldi ve aşağıda anlattığım yöntem ile sorunu çözmüştüm.

Tarayıcı Virüslerinden Kurtulma

Tarayıcı/chrome virüslerinden kurtulmak için öncelikle “Ultra Adware Killer” programını indirmemiz gerekiyor. Bu konuda cidden çok ama çok kaliteli bir programdır, tüm tarayıcı virüsleirni eliyle koymuş gibi buluyor ve tek işlemle silebiliyorsunuz. Ultra Adware Killer ile google virüslerini temizleme;

Öncelikle buraya tıklayarak programı indiriyoruz.

İndirdikten sonra “UltraAdwareKiller” dosyasına çift tıklıyoruz.

Yükleme gerektirmeden program aşağıdaki şekilde açılacaktır burada “Scan all user” tikini seçip “Scan” butonuna basıyoruz ve programın virüsleri bulmasını bekliyoruz. Programımız sadece Chrome değil MS Edge, İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarında da virüs taraması yapıyor ve bulduğu virüsleri karşınıza getirerek silmek istediklerinizi seçtiriyor ve bir tuşla tüm virüsleri silebiliyorsunuz.

Tarama işlemleri bittiğinde bulunan virüsleri görebilmek ve silmek için öncelikle ms edge, explorer, chrome ve firefox sekmelerine bakıyoruz eğer virüs bulunduysa aşağıdaki görseldeki gibi sekmenin altında bulunan virüsleri görebileceğiniz ekran açılıyor burada virüsleri seçerecek “Clean” deyip çıkan ekranda Yes dediğimizde seçtiğimiz ve silinmesini istediğimiz tüm virüsler silinecektir.

Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatarak virüslerden tamamen kurtulabilirsiniz, bir daha böyle virüslerin başınıza gelmesini istemiyorsanız kötü amaçlı sitelerden uzak durmanızı tavsiye ederim 🙂 Ek olarak virüslerden korunmak için “microsoft essential security” programını kurmanızı tavsiye ederim, bu programın kurulumunu da ileriki zamanlarda anlatmaya çalışacağım.

“Tarayıcı virüsleri internet deneyiminiz harap edebilir. Sinir krizlerine girebilirsiniz bu oldukça çok rastlanan bir durumdur. Tarayıcınız sizin internet dolaşımınızı sağlayan en önemli araçtır bilgisayarınızı virüslerden korurken verdiğiniz önemi tarayıcınız içinde vermelisiniz. Tarayıcı virüslerin bir diğer sıkıntısı ise basit scam virüslerinden çok tarayıcının donmasına neden olacak, kişisel  bilgilerinizi çalacak virüslerdir sonuç olarak düşünecek olursanız tarayıcınızla bir çok işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Sosyal medya hesaplarından tutunda, oyun hesaplarına, google hesabınıza, banka hesaplarına kadar gün boyunca binlerce siteye girip çıkıyorsunuz bu hesaplarınızdan birinin ele geçirdiğinde doğacak kötü sorunları hayal edin. Bu yüzden önleminizi vakit kaybetmeden almaya bakın. Türk halkı olarak başımız yanmadan bir işin peşine düşmesek de siz bilinçli bir harekette bulunun.”

Kötü niyetli tarayıcı virüslerinden kurtulmak işte bu kadar kolay, sizde tarayıcınızdaki istenmeyen reklamlardan kurtulmak için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından bana yazabilirsiniz.

2 comments

  1. arkadaşlar öneririm başda bende okadar umudum yoktu ama bilgisayarımda hızlanma bile sağlandı.Teşekkürler

  2. Uygulamayı kullandıkdan sonra google chrome girdim sonra dedim ben başka bir tarayacı kullanıyormuşum çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.