tarayıcı reklamlarını engelleme

Tarayıcı Reklamlarını Engelleme

5 Nisan 2018 - İnternet

Tarayıcı reklamlarını engelleme yazımızda chrome tarayıcınızda sitelerd

e gezinirken çıkan reklamları engellemeyi anlatacağız. Google reklamları insanı rahatsız etmese de ben özellikle youtubeda çıkan ve videonun akışını kesen reklamlar ve sitelerde çıkan pop-up reklamlar için kullanıyorum. Siz istediğiniz amaçla kullanabilirsiniz.

Tarayıcı Reklamlarını Engelleme ve Kaldırma

  1. Tarayıcınızdaki reklamları silmek için öncelikle buraya tıklayarak adblock eklentisini tarayıcınıza yüklemeniz gerekiyor.
  2. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak burada “CHROME’A EKLE”  butonuna tıklıyoruz.
  3. Tıkladıktan sonra karşımıza bir ekran geliyor, bu ekranda “Uzantı Ekle“ye tıklayıp devam etmemiz gerekiyor.
  4. Yükleme işlemi bitince Adblock’un sayfası açılacak burayı kapatabiliriz. Eklenti ücretsizdir.
  5. Eklenti yüklendiğinde tarayıcınızın sağ üst köşesinde aşağıdaki gibi bir buton oluşacak buna tıklayarak adblock’u aktif ve pasif edebilirsiniz. Ayrıca işaretlediğim yerden istediğiniz sitelerde reklamları göstermeyi aktif edebilirsiniz.

Tarayıcı reklamlarını engelleme yazımızın sonuna geldik. Sizde tarayıcı reklamlarını kapatmak için yukarıda anlattığım işlemleri uygulayabilirsiniz.

21 yüzyılın en büyük sorunlarından biri her yerden fışkıran pop-up reklamlar, gözünüze gözünüze sokulan banner reklamları olabiliyor. Bunun farkındasınız bu sizi olduğu kadar bizi de rahatsız ediyor sırf bu yüzden tarayıcı reklamları engelleme adlı bu yazıyı yazdık. Reklamların bir diğer kötü yanı web site hızını düşürmesi eğer siz sadece bir kullanıcı değil site sahibiyseniz bunu göz önünde bulundurup reklamları biraz daha kullanıcıya hitap edecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Reklam engelleme son yıllarda bir çok web site sahibinin büyük miktarda paralar kaybetmesine neden oldu diğer açıdan bakacak olursak bunun sorumluları yine web site sahipleri çünkü daha fazla kazanmak için aldıkları her reklamda sitenin kalitesini muazzam şekilde düşürdüler yine de aradığına ulaşmak isteyen ziyaretçiler o siteleri ziyaret etmek zorundaydı bunun bilincinde oldukları için belki de onca reklam alımı yapıldı fakat tarayıcı reklamları engelleme özelliği sayesinde artık bu durum sorun olmaktan çıkıyor.

Reklamları daha stabil hale gelen web sitelerinde kullanıcılar site sahibi ya da şirket kazansın diye reklam engellemeyi kaldırabiliyor yani bu yazıyı okuyan kim olursa olsun şunu unutmamasında fayda var. İki tarafta emek harcıyor. Web site sahibi hazırladığı içerikten kazan sağlamak isterken, fazla reklam kullanımı yüzünden ziyaretçinin vaktinden çalabiliyor. Bu yüzden iki tarafın ortak bir uzlaşıda bulunduğu durumlarda reklamların o kadar da önemi kalmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.