seo nasıl yapılır

Seo Nasıl Yapılır?

25 Haziran 2018 - SEO, Slider

Seo Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan işlemler bütünüdür. Peki SEO nasıl yapılır? SEO kendi içinde iç ve dış seo olmak üzere ikiye ayrılır. İç ve dış seo da kendi içlerinde bir çok işlem barındırır, ben sizlere bu işlemlerden önemli gördüklerimi anlatacağım.

Başlamadan Önce;

Başlamadan önce sizlere tavsiyem eğer bir WordPress kullanıcısı iseniz Yoast SEO eklentisini kurmanızı tavsiye ederim. Eklenti kurulum ve ayarlar için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer wordpress kullanıcısı değilseniz WordPress ile site kurmak için WordPress ile site kurma yazıma göz atabilirsiniz.

Seo Nasıl Yapılır?

   1. İç seo nasıl yapılır?
    a.Robots.txt
    b.Sitemap
    c.Site Hızı
      c.1.Cache eklentisi
      c.2.Görsel optimize
      c.3.CSS ve JS sıkıştırma
      c.4.Sunucu optimizasyonu
    d.İçerik
      d.1.Basit bir dil
      d.2.Hızlı dolaşım
      d.3.H1H2 ve H3 başlıkları
      d.4.Önemli yerleri vurgulayın
      d.5.Alakalı yazılara link verin
      d.6.Görsel kullanın
      d.7.Title ve description
      d.8.Link yapısı
      d.9.Hemen çıkma oranı
    e.Site tasarım detayları
      e.1.Benzer yazılar
      e.2.Sosyal medya butonları
      e.3.Yorum bölümü
      e.4.Menü ve arama alanı
   2. Dış seo nasıl yapılır?
    a.Tanıtım Yazısı
    b.Blog Backlink
    c.Forum Backlink
    d.Sosyal Medya Hesapları
    e.Sosyal İmleme Siteleri
    f.Zararlı Backlinkleri Reddetme
    g.Ücresiz SSL Kurulumu

İç Seo Nasıl Yapılır?

İç seo içerik, site hızı, metalar, robots.txt dosyası ve sitemap gibi sitenizin iç yapısını ilgilendiren bölümlerle ilgili kısımlardır ve bana göre iç seo dış seodan çok daha önemlidir. Çünkü dış seo olmazsa olur fakat iç seo olmazsa baştan kaybedeceğiniz için ne yapsanız boşa gidecektir.

a.Robots.txt
Öncelikle bir robots.txt dosyanız olmak zorunda. Zaten bir WordPress kullanıcısıysanız bu dosya otomatik oluşur. Eğer WP kullanıcısı değilseniz Google’da örnek robots.txt dosyalarını bulabilirsiniz. *Robost.txt dosyanızda mutlaka sitemap adresinizi barındırın.

b.Sitemap
İkinci ve en önemli kısımlardan biri ise düzenli bir sitemap yapınızın olması ve sitemap (site haritasını) Google Search Console’a ve diğer arama motorlarına eklemek olmalıdır. Sitemap’in Search Console’a nasıl eklendiğini öğrenmek için buraya tıklayın.

c.Site Hızı
Site hızı arama motorları için olmazsa olmazdır, yavaş bir siteyi ziyaretçiler terk edeceği için arama motorları gözünde değersiz görünmeniz muhtemeldir. Bu yüzden hızlı temalar (scriptler) kullanmalı ve sitenizi optimize etmelisiniz. Sitenizi optimize etmek için;

c.1.Sitenizin hızlı açılması için benim açımdan ilk yapılması gereken bir Cache eklentisi kurulmalıdır. Sizlere tavsiye ettiğim Cache eklentisi ise WP Fastet Cache eklentisidir.

c.2.Sitenize yüklediğiniz görselleri optimize etmenizde fayda var, görselleri optimize etmek için Optimizilla sitesini kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için: Fotoğraf Dosya Boyutu Küçültme

c.3.CSS ve JS dosyalarınızı sıkıştırarak site hızınızı arttırmanız mümkün, CSS sıkıştırmak için buraya, JS sıkıştırmak içinse buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca gereksiz JS ve CSS dosyalarınızı sitenin en alt bölümü olan footer kısmına almanız sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilir.

c.4.Sunucu optimizasyonu yapın veya yaptırın. Eğer sunucunuz yavaşsa siteniz bir hayli geç açılacaktır, bunun için sunucu optimizasyonu yapmanız veya yaptırmanız çok faydalı olacaktır. Bu konuda açıkçası benimde çok bir bilgim yok. Google’da araştırıp bulabilirsiniz.

Site hızlandırma konusunda daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

d.İçerik
Her şeyden önemlisi, sitenizin çekirdeği, kullanıcı için olmazsa olmaz kaliteli ve düzenli içerik sitenizi şahlandıracak en önemli unsurdur. Kaliteli ve düzenli içerik için yapılması gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

d.1.İçeriklerinizi yazarken (Dikkat edin yazarken diyorum yazdırırken değil çünkü kimse sizin kadar özen göstermez.) basit bir dil kullanın, makaleyi uzatmaya çalışmayın. En az 300 kelime kullanmak zorunda değilsiniz. Makalenizi en sade şekilde kullanıcıya bilgiyi nasıl aktarabiliyorsanız öyle aktarın. Sonrasında o bilgiyle ilgili ek bilgiler vermek tabi ki faydalı olacaktır fakat makaleyi uzun tutmak için uzatmanın hiç bir anlamı olmayacaktır.

d.2.İçeriklerinizde benim yaptığım gibi hızlı içerik haritası kullanın. Nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayın.

d.3.Ana başlığınızda H1, içerikteki alt başlıklarda H2 ve H3 etiketlerini kullanmaya özen gösterin. Alt başlıkları doğru şekilde kullanın, kullanacağım diye zorlamayın kullanılması gereken yerler varsa kullanın.

d.4.Konunuzla alakalı önemli yerlerin altını çizin, bold veya italic yapın. Böylece kullanıcının bilinç altı okuduğu içereğin aradığı konuyla alakalı olduğunu düşünecek ve okumaya devam edecektir.

d.5.Alakalı yazılarınıza ve sitelere link verebilirsiniz. Bu ziyaretçinin sitenizde dolaşmasını böylelikle sitenizin değerinin Google’da artmasını sağlar.

d.6.Mutlaka en az bir adet görsel kullanın. Görsellerinize alt ve title eklemeyi unutmayın.

d.7.İçerik başlıklarınızı ve açıklamalarınızı (Title ve Description) dikkat çekici, açıklayıcı ve alakalı (anahtar kelime içerecek) şekilde yazın. Örneğin “Seo Nasıl Yapılır?” yazım için “Seo Nasıl Yapılır? İç ve Dış Seo Tüm Detaylar” başlığını kullanacağım, sizde bunun gibi açıklayıcı title ve descriptionlar kullanabilirsiniz. *Başlık ve açıklamalara niteleyici kelimeler (en iyi gibi) eklemek dikkat çekecektir.

d.8.İçerikleriniz için oluşan linkler düzenli olmalı ve konuyla alakalı olmalı. Örneğin benim bu içeriğim için oluşacak link “yasinergul.net/seo-nasil-yapilir.html” şeklinde olacak. Sizde bu şekilde kısa ve öz içerik linkleri oluşturun tavsiyem linklerinizin .html ile bitmesi yönündedir.

d.9.İçerik yazarken tüm bunlara dikkat etmeniz halinde makalenizin okunma oranı artacak ve hemen çıkma oranı otomatik olarak düşecektir. Böylelikle hemen çıkmayı da düşürerek sitenize büyük katkıda bulunacaksınız. Hemen çıkma oranının nasıl düşürüleceğini bilmiyorsanız Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? yazımı inceleyebilirsiniz.

e.Site Tasarım Detayları
Sitenizin tasarımı ne olursa olsun buradaki detaylar mutlaka sitenize eklenmeli.

e.1.Yazı sonlarına benzer yazılar eklenmeli. Siteniz WP ise buradan benzer yazıları ekleyebilirsiniz.

e.2.Sitenize sosyal medya butonları eklemelisiniz. Yazının sonuna sosyal medya paylaş butonları, sidebar bölümüne ise beğen butonlarını ekleyebilirsiniz.

e.3.Yorum bölümü aktif olmalı ve sadece isim yazılarak yorum yapılabilmeli. Bu yorum sayısını arttıracaktır. Yorum sayısının fazla olması hem alexa değerinizi yükseltir hem de Google değerinizi arttırır.

e.4.Sitenize (tercihen header bölümüne) menü ve arama alanı ekleyin. Headera eklediğiniz menüde anasayfa ve iletişim gibi linklerin yanı sıra ilgi çekici makale başlıkları da eklerseniz dolaşımı arttırabilirsiniz.

Dış Seo Nasıl Yapılır?

İç seo yapıp sitenizi kaliteli bir hale getirdikten sonra dış seo yapmanın zamanı gelmiş demektir. Dış seo aslında neredeyse tamamen backlink demektir. Backlink yanında sosyal medya sayfaları ve bu sayfalardan çıkılan linklerde dış seo için oldukça önemlidir.

a.Tanıtım Yazısı
Tanıtım yazıları alabilirsiniz.Ücretli şekilde alacağınız tanıtım yazılarında link kullanırken tavsiyem 1 veya anasayfa linki ile 2 link kullanmanızdır. Bu linklerde ise anahtar kelime kullanmamanızı direkt linki yapıştırmanızı tavsiye ederim. Ve aldığınız tanıtımlar kesinlikle dofollow olmalı, nofollow backlinki zaten blog yorumlarından ve forum tanıtımlarında alacaksınız.

b.Blog Backlink
Bloglara yorum yapabilirsiniz. Yapacağınız yorumlardan gelen linkler her ne kadar nofollow olsa da siteniz için oldukça yararlı olacaktır. Bu sebepten belirli aralıklarla backlink alabileceğiniz sitelere/bloglara yorum yapmanızda fayda var. Backlink alabileceğiniz blog listesini indirmek için buraya tıklayabilir veya kişisel blog listesi yazımı inceleyebilirsiniz.

c.Forum Backlink
Forumlara üye olarak alabileceğiniz backlinklerde siteniz için faydalı olacaktır. R10, wmaraci, iyinet, shiftdelete, donanimhaber ve pcnet backlink alabileceğiniz başlıca sitelerdendir. Tüm forum backlinkleri indirmek için buraya tıklayın.

d.Sosyal Medya Hesapları
Sosyal medya hesaplarınız siteniz için güzel bir nimettir. Sosyal medya hesaplarınızdan çıktığınız backlinkler özellikle takipçilerinizin olduğu sayfalarda paylaşılan ve tıklanan linkler olursa çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Sizde siteniz için Facebok, Twitter, Tumblr, İnstagram, Google +, Youtube, Pinterest gibi sosyal medya sitelerinden hesap açarak tüm yazılarınızı paylaşmaya başlayın ve faydasını görün.

e.Sosyal İmleme Siteleri
Sosyal imleme sitelerine üye olarak linklerinizi hemen paylaşabilirsiniz. Benim sizlere tavsiye ettiğim reddit, digg ve delicious var bu siteler harici pek kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

f.Zararlı Backlinkeri Reddetme
Zararlı backlinkleri reddederek zararlı backlinklerden kurtulabilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız Zararlı Backlinkleri Reddetme yazımı inceleyebilirsiniz.

g.SSL Kurulumu
SSL kurarak sitenizde güvenli yazısının çıkmasını sağlayabilir ve Google gözünde değer kazanabilirsiniz. Ücretsiz SSL kurulumu için Cloudflare ile Ücretsiz SSL Kurulumu yazıma göz atabilirsiniz.

Arkadaşlar tüm linkleri belirli aralıklarla alın ve özellikle doğal backlink almaya özen gösterin. Bu şekilde yaparsanız dış seo’nun etkisini kısa vadede değil ama uzun vadede çok net hissedeceksiniz.

Seo nasıl yapılır, iç seo ve dış seo nedir tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan bir soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz, fikrimin olduğu bir konuysa cevap vermekten çekinmeyeceğim.

4 comments

 1. Kendisini bir forum aracılığı ile tanıdık. 🙂 Akşam eve geldiğimde yorum atacağımı beyan ettim. SEO Nasıl yapılır? SEO Nedir? İÇ Seo Nedir? SEO Hakkında bilgiler ile alakalı olarak bu zamana kadar okuduğum en detaylı makale.. Tebrik ederim.

 2. Merhaba,
  “d.6.Mutlaka en az bir adet görsel kullanın”
  Konuda sadece öne çıkarılmış görsel olması yeterli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.