seo analiz araçları

Kullandığım Seo Analiz Araçları

3 Ekim 2017 - SEO, Slider

Bu yazımda seo analiz araçları, ücretsiz seo anliz araçları, site analizi nasıl yapılır, site analiz araçları ve seo analiz raporu konularını paylaştım.

Bir siteyi analiz ederken hangi kelimelerden hit almış, hangi sitelerden backlink almış, domain otoritesi nedir, alexa değeri vs bir çok etkenden sitenin kalitesini anlayabiliriz. Sizlere kendi çapımda kullandığım genellikle tanıtım alırken işime yarayan bir seo kaç analiz aracı tanıtacağım. Bu araçları ben amatör olarak kullanıyorum siz kendinizi geliştirip profesyonel şekilde kullanabilirsiniz.

Kullandığım Seo Analiz Araçları

İşte tanıtım yazısı alırken ve rakip site analizi yaparken kullandığım araçlar.

1. Similarweb – Site Hit Kaynağı ve Anahtar Kelimeler

Bu sitede herhangi bir sitenin hit kaynağını, anahtar kelimelerini ve hit sayısını öğrenebilirsiniz. En çok merak edilen sitenin hiti kaç sorusuna bu araç ile ortalama bir cevap alabilirsiniz. Her ne kadar hit sayısını çok doğru vermese de bir tahminde bulunmanızı sağlıyor.

Bu sitede belirttiğim bilgilere ulaşmak için öncelikle siteye giriş yapıyoruz ve headerda bulunan “Analyze any Website or App” yazan arama kutusuna bilgileri öğrenmek istediğiniz siteyi yazıp ENTER diyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda birinci bölümdeki alan bu sitenin aradığınız siteye vermiş olduğu puandır.

İkinci bölümde ise aylık tahmini hit sayısını ve ortalama hit sayısını görebilirsiniz. Bu rakam genelde gerçek hitin 2 veya 3 katı oluyor. Yani buradaki rakamı 2ye veya 3e böldüğünüzde sitenin gerçek rakamına daha cok yaklaşmış olacaksınız.

Üçüncü bölümde trafiğin ülkelere oranlarını görebilirsiniz.

Dördüncü bölümde ise trafik kaynaklarının (organik, sosyal medya, direct, mail vb) dağılımlarını yüzdelik olarak görebilirsiniz.

Beşinci bölümde referans trafiğin detayını görebilirsiniz. Hangi sitelerden siteye girilmiş görmeniz mümkün.

Altıncı bölümde ise organik trafiğin detayını görebilirsiniz. Yani siteye hangi anahtar kelimelerle girmişler görmeniz mümkün.

Altıncı bölümde sosyal medya trafiğinin detayını görebilirsiniz.

2. Moz – Domain ve Page Otorite Sorgulama

Moz sayesinde bir çok analiz yapmak mümkün fakat şuan benim size tanıtacağım olay domain otorite ve page otorite sorgulama sayfası olacak. Ayrıca bu sayfadan sitenin spam backlink alıp almadığını da görebilirsiniz. Önce buraya tıklayın sonra gelen ekrana analiz etmek istediğiniz siteyi yazın ve karşınız aşağıdaki sonuç çıkacaktır. Domain ve page otorite ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

3. Ranksignals – Backlink Sorgulama Sitesi

Belki çok duymadığınız bir site olabilir fakat rakipleri arasında backlink sorgulama işini en iyi yapanlardan biri diyebilirim üstelik ücretsiz backlink sorgulama seçeneği oldukça cazip. Öncelikle buraya tıklayarak siteye giriyoruz. Sonrasında karşımıza kocaman bir arama alanı çıkacak buraya backlinklerini sorgulamak istediğimiz siteyi yazıyoruz ve enter diyoruz.

Site size ücretsiz olarak ilk 5 backlinki gösterecek devamı için ise üyelik oluşturmanızı isteyecektir. Üyelik oluşturup giriş yaptıktan sonra sınırsız sayıda backlinki görme imkanınız olacak.

Üye olup giriş yaptıktan sonra arattığınız sitenin tüm backlinklerini görebileceksiniz.

4. Tabi ki Alexa

Alexa her ne kadar eski önemini yitirmiş olsa da bir sitenin kalitesini ölçmekte bence hala etkili bir yöntem. Alexası ve yukarıdaki değerleri iyi olan bir sitenin kötü olma olasılığı çok azdır. Bir sitenin alexa değerini öğrenmek için buraya tıklayıp karşımıza çıkan dev arama kutusuna değerini öğrenmek istediğimiz sitenin adresini yazıyoruz ve enter diyoruz. 

Gloabal rank 200.00 altı siteler ve ülke rankı 10.000 altı olan siteler genelde iyi sitelerdir.

5-Smallseotools – Mükemmel bir analiz sitesi.

Backlink sorgulamadan özgünlük testine, domain otoriteden image çeviri ve küçültmeye kadar bir çok aracın bulunduğu ücretsiz ve çok kullanılan bir sitedir. Bu siteyi ayıca bir yazıda anlatmam gerekli öyle ki çok uzun bir yazı olacaktır.

Kullandığım seo analiz araçlarını bu işlere yeni başlayan kişiler için paylaştım, zaten orta derece ve profesyonel kişilerin %70’i bu siteleri biliyordur ancak Ranksignals çok bilinmeyen ve gerçekten çok başarılı bir site. Umarım bir nebzede olsa anlattıklarım işinize yaramıştır ki bende mutlu olayım.

Ayrıca anlatmaya fırsat bulamadığım bir çok aracı aşağıda bulabilirsiniz.

KOPYA İÇERİK KONTROL ARAÇLARI

https://plagiarismcheck.org
http://smallseotools.com/plagiarism-checker
http://www.plagiarismchecker.com
http://www.itseducation.asia/plagiarism-checker.htm
http://www.plagium.com
http://www.copyscape.com

BACKLİNK ANALİZ ARAÇLARI

https://majestic.com
https://www.semrush.com/dashboard
https://moz.com
https://ahrefs.com

MOBİL UYUM TEST ARAÇLARI

https://search.google.com/search-console/mobile-friendly?utm_source=mft&utm_medium=redirect&utm_campaign=mft-redirect
https://www.w3.org/2016/11/mobile-checker-disabled
https://testmysite.thinkwithgoogle.com

ANAHTAR KELİME SIRA BULUCU

https://www.seopowersuite.com
https://www.webceo.com
https://seranking.com
http://serp-checker.online-domain-tools.com
https://serps.com/tools/rank-checker
http://www.seocentro.com/tools/search-engines/keyword-position.html
https://www.serplab.co.uk/serp-check.php
http://www.whatsmyserp.com/serpcheck.php

SEO KONTROL VE ANALİZ ARAÇLARI

https://www.lipperhey.com/en
https://www.woorank.com
https://www.dareboost.com/en/home
https://raventools.com
http://seositecheckup.com
http://nibbler.silktide.com
https://www.semrush.com/dashboard
https://www.pluginseo.com

ANAHTAR KELİME ARAÇLARI

https://adwords.google.com.tr/KeywordPlanner
https://ubersuggest.io
https://www.semrush.com/dashboard
https://www.google.com.tr/trends
https://news.google.com.tr
http://keywordtool.io

Yazıyı sonlandırmadan önce dikkatinizi çekebilecek bir yazıyı sizlere sunmak isterim adsense reklam yerleşimi yazımda adsense doğru yerleşimi nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarını en ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın bir daha ki yazıda görüşmek üzere. 🙂

8 comments

  1. Merhabalar Analiz açısından webmasterlar için güzel bir paylaşım olmuş.Bilmediğim okadarda analiz siteside varmış şimdi farkettim

  2. Merhabalar alexa da paylaştığınız fotolardaki gibi sitem grafikde gözükmüyor hocam ama global ve tr sıralamam gözüküyor

  3. Seo kavramı oldukça zorlu bir kavram haline dönüştüğünden, önermiş olduğunuz programları kullanmak oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.