klavyede türk lirası simgesi

Klavyede ₺ Türk Lirası Simgesi Nasıl Yapılır?

1 Şubat 2019 - Nasıl Yapılır

Klavyeden türk lirası (TL) ₺ simgesi nasıl yapılır yazımızda TL işaretini klavyeyi kullanarak nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Klavyede Türk Lirası ₺ Simgesi Nasıl Yapılır?

Aslında klavyede ₺ işareti yapmak oldukça basit bunun için tek yapmanız gereken klavyenizde önce “Alt Gr” tuşuna basıp sonrasın “T” harfine basmanız olacak yani “ALT GR + T” tuş kombinasyonuyla TL simgesini sizde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Akıllı telefonlarda simgeyi kullanmak için ise buradan kopyalayabilirsiniz.

WİNDOWS: ALT GR + T  MAC: ALT + T  MOBİL: ₺ KOPYALA

Fakat bazı eski işletim sistemlerinde (windows 7, vista vb.) bu kombinasyon maalesef güncelliğini koruyamadığı için çalışmıyor, eğer sizde de çalışmıyorsa hemen aşağıdaki güncellemeleri yaparak bu kombinasyonun çalışmasını sağlayabilirsiniz. İşletim sisteminiz Windows 7, Windows Vista , Windows Server 2008 sürümlerinden biriyse aşağıda size uygun olan paket güncellemesini yapmanız gerekecek;

32 Bit için tıklayın.

64 Bit için tıklayın.

NOT: Eğer güncellemeden sonra yine çalışmazsa font tipini “Arial” olarak seçmeniz gerekebilir. Bazı photoshop sürümlerinde “Arial” font tipini seçmeden maalesef TL işareti görünmüyor.

Türk Lirası simgesi ₺ 1 Mart 2012 tarihinde yapılan bir yarışmanın sonucunda Tülay Lale isimli tasarımcının tasarımı seçilmiştir. Merkez bankası tarafından tasarımdaki t bölümündeki iki düz çizgi yukarı eğimli hale getirilerek güncellenmiş ve simge belirlenmiştir. Bu simgenin belirlenmesiyle TL’den 6 sıfır attıktan sonra, para birimimizi daha da güçlü hale getirmeyi amaçlamıştır.

Klavyede Türk Lirası simgesi nasıl yapılır yazımızda, TL simgesi, ₺ işareti nasıl yapılır, bilgisayarda tl simgesi yapımı ve telefonda tl simgesi konularına değindik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.