hemen çıkma oranı nasıl düşürülür

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

3 Kasım 2017 - SEO

Bu yazımızda hemen çıkma oranı nasıl düşürülür konusunu inceledik. Hemen çıkma oranı Google’ın önem verdiği en değerli Analytics verilerinden biridir; hemen çıkma oranı ne kadar düşükse Google gözünde değeriniz o kadar artacaktır. Bence hemen çıkma oranı gezilen sayfaya göre baz alınıyor ve sayfada kalınan sürede buna etki ediyor. Yani bir kişi sitenize girdi ve başka sayfa ziyaret etmeden çıktı, Google bunu hemen çıktı olarak kabul edebilmektedir. Fakat siteye girdi yine başka sayfa gezmedi fakat sayfada uzun süre durdu, makalenizi kopyaladı ve imleci bir çok defa sitenizde hareket ettirdi işte benim görüşüme göre Google bunu hemen çıkma olarak baz almıyor ve oran düşüyor. Peki hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

1. Faydalı İçerik

Herkes söylediği ve bir çok kişinin bildiği ilk kural yazdığınız yazı ziyaretçiye faydalı olmalı. Mesela ben bu yazıyı sizlere faydalı olsun diye yazıyorum ve umarım ki faydasını göreceksinizdir. Başkasına yazdırdığınız yazıların hele ki okumadan yayınladığınız bir çok yazının ziyaretçiye hiç bir faydası olmuyor bu nedenle de ziyaretçi yazının ufak bir bölümü okuduktan sonra hemen çıkıyor.

2. Benzer Yazılar

Yazılarınızın sonuna benzer yazılar ekleyin, böylelikle ziyaretçi yazıyı bitirip tam çıkacakken benzer bir yazı ilgisini çekebilir ve sitenizde kalıp o yazıyı da okumak isteyebilir. WordPress sitelerde bunu yapan eklentiler mevcut, eklentisiz de yapmanız mümkün.

3. Yazı İçerisinde İlgili Yazılarınıza Link Verin

Yazdığınız yazı ile ilgili başka yazılar var ise yazınızın içinde o yazınıza link vererek kullanıcıların +1 sayfa daha gezmesine faydalı olmuş olursunuz, özellikle bilgi içeriklerinde bu linklemeler çok faydalı oluyor. Örneğin Seo ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz ve Kullandığım Seo Analiz Araçları adında bir makaleniz var, seo ile ilgili yazıdan bu makaleye link vermeniz oturum süresini arttırmada oldukça faydalı olacaktır.

4. Sitenin Hızlı Olması

Site hızı düşük olan siteler için hemen çıkma oranı oldukça yüksektir, özellikle Türk kullanıcıların sabırsızlığını düşündüğünüzde 5 sn’den geç açılan sitelerde hemen çıkma oranının oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Sitenizin hızını yükseltmek için cache eklentisi kullanmanızı ve htacces’te sunucu cache atarlarını yapmanızı öneririm. Sitenin hızını etkileyen bir faktör ise temadır, temanızı olabildiğince hızlı seçmenizde fayda var.

5. Pop-up Kullanımı

Ziyaretçi mouse hareketlerini izleyerek, ziyaretçinin sayfanızı terk edeceği zaman bir pop-up açıp bu pop-up’ta iligili bir yazıyı veya en popüler yazınızı göstererek, ziyaretçinin ilgisini çekip ilgili sayfayı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle çıkmak üzere olan ziyaretçiyi son anda durdurarak hemen çıkma oranını düşürmüş olacaksınız.

6. Refresh Ayarı (Sayfa Yenileme)

Bu ayar şöyle sitenizde herhangi bir sayfanın 5 dakika bir yenilenmesini sağlayın. Bu ayar ile hemen çıkma oranının %40’a kadar düştüğünü göreceksiniz. Sayfalarınızı 5 dk da bir yenilemek için header bölümüne “head” tagleri arasına aşağıdaki kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır. Ben bir çok sitemde bu işlemi kullandım ve hiç bir zararını görmedim. Bu yöntem başka hiç bir yerde anlatılmamıştır!

<meta http-equiv=”refreshcontent=”300” />

7. Reduce Bounce Rate Eklentisi

Reduce Bounce Rate eklentisi hemen çıkma oranını büyük ölçüde (%90 oranında) düşüren bir eklentidir. Bu eklenti herhangi bir ziyaretçinin hareketlerini Google’a bildirerek aslında ziyaretçinin sayfada aktif olduğunu göstererek hemen çıkma oranının düşmesinde yardımcı olur. Gerçekten faydalı bir eklenti. Tabi bu yöntem biraz hileye giriyor o yüzden çok fazla tavsiye etmiyoruz.

Hemen çıkma oranını nasıl düşürebileceğinizi bu yazımızda anlatmaya çalıştık, sizinde uyguladığınız işlemler varsa bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Ayrıca adsense hesabınızı analytics hesabınıza bağlamak için analytics adsense bağlama yazımıza göz atabilirsiniz. Adsense ile daha fazla kazanmak için adsense reklam yerleşimi yazımıza da göz atabilirsiniz.

5 comments

  1. Sitemde hep düşüşler sağlanıyor demekki pop-up dan oluyormuş çünkü girenin çıkması bir oluyordu faydalı bir paylaşım deneyeceğim bakalım

  2. webmasterlar için kendimde dahil çok güzel bir paylaşım olmuş .. Çıkma oranlarınada birazda olsun engelleyecektir.. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.