Fotoğraf Dosya Boyutu Küçültme

Fotoğraf Dosya Boyutu Küçültme

16 Ekim 2017 - SEO

Fotoğraf dosya boyutu küçültme yazımda resmin kalitesini düşürmeden boyutunu küçültme işlemi yapacağız. Görsel boyutu küçültme işlemini iki aşamada ve programsız olarak gerçekleştireceğiz. Bu sayede fotoğraflarınızın, resimlerinizin ve görsellerinizin boyutunu %90’a kadar küçültebileceksiniz.

Fotoğraf Dosya Boyutu Küçültme

Fotoğraf küçültürken aşağıdaki iki siteyi kullanacağız:

 1. Optimizilla
 2. Tinyjpg

1.Öncelikle optimizilla sitesinde JPG fotoğrafımızı küçültüyoruz.

 • Küçültme işlemi şu şekilde oluyor optimizilla linkine tıklıyoruz.
 • Yükleme butonuna basıyoruz.
 • Küçültmek istediğimiz görseli seçiyoruz ve sistemin dosyayı upload edip küçültmesini bekliyoruz. Küçültme işlemi tamamlandığında indir butonu aktif olacaktır. İndir butonuna tıklayıp görseli indiyoruz.
 • İlk küçültme işlemimiz tamamlanmış oluyor, benim küçülttüğüm görsel şuan ki haliyle bile %70’e yakın küçülme gösterdi.

2.Sonrasında Tinyjpg sitesinde Optimizilla’dan indirdiğimiz JPG fotoğrafımızı küçültüyoruz.

 • Küçültme işlemi için Tinyjpg linkine tıklıyoruz.
 • Sitedeki “Drop your .png or .jpg files here!” yazısına tıklıyoruz.
 • Optimizillanın küçülttüğü dosyayı seçip upload edilip küçültülmesini bekliyoruz.
 • İşlem tamamlandığında görseli download butonundan indiriyoruz. İşe bu kadar!

Ben bu işlemlerle toplamda 216 KB olan görseli ilk aşamada 87 KB daha sonrasında ise 55 KB’a kadar düşürdüm. Sizde sitenize görsel yüklemeden önce bu işlemleri yaparsanız yüklediğiniz görseller sitenizi kasmaz ve ziyaretçi kaybına yol açmaz.

Fotoğraflarınızı sitenize yüklemeden önce boyutlarının minimum derecede küçültülmesi oldukça önemlidir, yüksek boyutlu görseller sitenizin geç açılmasını sağlayarak ziyaretçi kaybına yol açabilir ve pagespeed değerlerinizi de düşürebilir, bu iki madde Google’da sizi rakiplerinizden geri bırakmaya yeter de artar.

Siteleriniz için tavsiye ettiğim görsel dosya boyutu maksimum 100kb’tır ki bu bile bir site için çok fazladır. Fotoğraflarınız ne kadar sade olursa boyutları da o kadar düşecektir. Örneğin görselde düz renk arka plan ile rengarenk arka plan kullanmanın arasında KB’larca fark olabilir. O yüzden görsellerinizi olabildiğince sade ve hoş tutmaya özen göstermenizi öneririm.

Resmin dosya boyutunu küçültme işlemi işte bu kadar basit ve kolay, sizde bu yöntem ile fotoğraf dosya boyutu küçültme işlemleri yapabilir ve siteniz için kaliteli küçük boyutlu görseller hazırlayabilirsiniz.

Herhangi bir soru öneri ve görüş için yorum kısmından paylaşabilir iletişim sayfamdan benimle iletişime geçebilirsiniz.

Son olarak kullandığım seo analiz araçları ve tüm detaylarıyla google adsense reklam yerleşimi yazımda dikkatinizi çekebilir.

2 comments

 1. Siteye konuyu açmadan önce Tinyjpg bir iki kez küçültüp öyle açıyorum yoksa seo konusunda sıkıntı veriyor. Hatta şu son zamanlarda bir kaç resim dosyasını daha düzenlemem gerekiyor da bir türlü uğraşamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.