Adsense Reklam Yerleşimi

26 Aralık 2019 - Google

Adsense reklam yerleşimi yaparak kazandığınız miktarları arttırmak sizin elinizde. Desktop odaklı yerleşimler günden güne önemini yitirirken, mobil cihazların kullanımı artmakta bu da mobil reklam yerleşimini eskisinden daha önemli hale getirmektedir. Bu yazımızda da daha çok mobil odaklı reklam yerleşimini anlatmaya çalışırken desktop reklam yerleşimini de atlamayacağız. Örnek reklam yerleşimi sayfanın ortalarındadır.

Reklam yerleşimini iki şekilde anlatacağım birincisi Ad-Inserter reklam yerleştirme eklentisi ile yerleşim, ikincisi ise eklentisiz kod ile reklam yerleşimi.

Adsense Reklam Yerleşimi

Ad-Inserter; reklamları desktop, tablet ve mobil olarak üç farklı ortamda, yazının dilediğimiz noktasında yayınlamamıza olanak sağlayan wordpress’in en iyi reklam yerleşim eklentilerinden biridir.

Ad-inster ile reklam yerleşimi için öncelikle yapmamız gereken şey Eklentiler -> Yeni Ekle -> Ad-Inserter -> Hemen Yükle adımlarını izleyerek eklentiyi kurup etkinleştirmek. Daha sonra Ayarlar -> Ad-Inserter ile etkinleştirdiğimiz eklentinin ayarlarına gidiyoruz. Ayarlar kısmında bizi aşağıda bulunan görseldeki ekran karşılıyor olacak bu ekranda kırmızı ile yazdığım alanlar önemli hususlar, biraz daha aşağıda bu yazdığım yerleri ve ayarları detaylıca anlatmaya çalıştım.

Burada Block 1, Block 2, Block 3 …. alanlarını göreceksiniz buralara reklam kodlarını yerleştirip, her Block’a ayarları ayrı ayrı yapıyoruz. Yapmamız gereken ayarları, aşağıda bulabilirsiniz. Bu ayarlarda yazı içi reklam yerleşimini tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık.

a. Automatic Insertion Ayarları (Paragraf öncesi, sonrası, yazı öncesi, sonrası)

Aşağıdaki seçeneklerden hangisini seçerseniz reklamınız o alanda çıkar.
    a.1 – Before Post: Bu seçenek içeriğin yazı başlığından önce gelmesini sağlar *After seçenekleri sonra gelmesini sağlar.
    a.2 – Before Content: Bu seçenek content divinden önce gelmesini sağlar. Genelde içerik başlığının altına gelir. *After seçenekleri sonra gelmesini sağlar.
    a.3*Before Paragraph: Bu seçenek içeriğin X paragrafından önce gelmesini sağlar.
Bu seçenekte Paragraph number(s) alanı açılır bu alana paragraf sayısını (X) yazarsınız. Yani 1 yazarsanız eklediğiniz reklam kodu 1. paragraftan önce çıkar.
    a.4*After Paragraph: Bu seçenek içeriğin X paragrafından sonra gelmesini sağlar.
Bu seçenekte Paragraph number(s) alanı açılır bu alana paragraf sayısını (X) yazarsınız. Yani 1 yazarsanız eklediğiniz reklam kodu 1. paragraftan sonra çıkar.
En önemli özellikler bu 4’ü  diğerleri pek kullanışlı değil.

b. Reklam Hangi Sayfada Görünecek? (Yazı içi, anasayfa, kategori) 

Bu alanı aşağıdaki görsel anlatmak daha doğru olacak. Aşağıdaki görseldeki alanda dilediğiniz bir tiki işaretlediğiniz reklam o sayfada çıkacaktır.

c. Reklam Hangi Cihazlarda Görünecek ? (Desktop, tablet, mobil)

Bu alanda reklamın mobilde mi desktopta mı görüneceğini seçeceğiz. Yani adsense mobil reklam yerleşimini ve desktop reklam yerleşimini ayrı ayrı yapabileceğimiz bel kemiği noktamız burası.

Buradaki ayarları açabilmek için Devices butonuna tıklıyoruz. Tıkladığımızda panelin aşağısında aşağıdaki görseldeki gibi bir alan açılacak. Bu alanda işaretlediğiniz hangisi ise reklamınız o cihazda çıkacaktır.

Tavsiye Ettiğim Mobil Reklam Yerleşimi

ÖRNEK REKLAM YERLEŞİMİ

Evet reklam yerleşimi yapmayı öğrendik, şimdi reklam yerleşiminin nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Benim özellikle mobil için önerdiğim reklam şekli şöyle;

1.Reklam
-Reklam Boyutu: 300×250 Görsel
-Paragraf Ayarı: After Paragraph 1 (Yani 1. paragraftan sonra görünecek)
-Cihaz Ayarı: Mobil

2.Reklam
-Reklam Boyutu: 300×250 Görsel
-Paragraf Ayarı: After Paragraph 3 (Yani 5. paragraftan sonra görünecek) *Eğer paragraflarınız çok uzun ise burayı 3 yapabilirsiniz.
-Cihaz Ayarı: Mobil

3. Reklam
-Reklam Boyutu: Esnek Bağlantı
-Paragraf Ayarı: After Paragraph 5 (Yani 3. paragraftan sonra görünecek). *Eğer paragraflarınız çok uzun ise burayı 2 yapabilirsiniz.
-Cihaz Ayarı: Boş bırakın hepsinde çıkabilir.

4.Reklam
-Reklam Boyutu: 300×250 Görsel
-Paragraf Ayarı: After Paragraph X (Yani C. paragraftan sonra görünecek) *Burada özgürsünüz hatta bu reklamı yazının sonuna da (after content) koyabilirsiniz. Hiç koymayadabilirisniz.
-Cihaz Ayarı: Mobil

Bu yerleşimin aynısını Desktop içinde uygulayabilirsiniz. Hatta cihaz ayarını boş bırakırsanız her ikisi içinde bu yerleşim geçerli olacak. Desktop yerleşimi için ek olarak sidebarlara 300×600 ve 160x600px boyutlarında reklam yerleştirebilirsiniz.

Evet ad-inserter ile reklam yerleşimi yapmak bu kadar kolay. Yok ben eklenti almayayım siteyi kasmayayım diyorsanız aşağıda kod ile adsense reklam yerleşimi yapmayı anlattım.

Kod ile Eklentisiz Reklam Yerleşimi

Kod ile yerleşim yapmak özellikle mobil reklam yerleşimi yapmak oldukça zor görünebilir fakat sizlere vereceğim kodlar ile reklam yerleşimi yapmak çok ama çok kolay olacak. Bende bu kodları internetten araştırarak buldum ancak bulmanın zorluğunu görünce bu konuyu yazmaya karar verdim, sadece mobil için olan kısmı kendim yazdım.

Aşağıda verdiğim kodları temanızın functions.php dosyasına yapıştırmanız ve “X. PARAGRAFTAKi REKLAM KODU” alanlarına adsense reklamlarınızı eklemeniz gerekmektedir. Bu “$after_content, 1, 0, $text” alanlardaki “1, 3, 7” kısımları reklamların bulunacağı paragraf sayılarını ifade ediyor.  Eğer pragrafların sayısını değiştirmek istiyorsanız bu alanları değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Eğer reklam kodlarınız sadece mobilde görünsün istiyorsanız aşağıdaki kodları “style.css” dosyasına kaydettiken sonra.

Mobilde görünmesini istediğiniz reklam kodu için aşağıdaki;

<div class="desktopgizle">BURAYA REKLAM KODLARI</div>

Masaüsüntünde görünmesini istediğiniz reklam kodu için aşağıdaki;

<div class="desktopgizle">BURAYA REKLAM KODLARI</div>

Style.css dosyasına kaydedilecek kod;

@media only screen and (max-width: 768px) {
.mobilgizle{display:none !important;}
.desktopgizle{ display:inherit !important;}}
.mobilgizle{ display:inherit;}
.desktopgizle{display:none;}

 

 

Aklınıza takılan en ufak soruyu bile çekinmeden yorum bölümünden sorabilirsiniz. Severek cevaplamaya çalışacağım.

Adsense hesabınızı analytics hesabınıza bağlayarak daha detaylı bir istatistik görebilmek için Analytics Adsense Bağlama yazımıza göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıyı okumanıza gerek yoktur. Yazıyı uzatmak amaçlı yazılmıştır. 🙂

Adsense Mobil Reklam Yerleşimi

Adsense reklam yerleşimi geçmişten günümüze büyük sorunlara gebe oldu. Bir çok web site sahibi yanlış yerleşim yüzünden büyük paralar kaybetti zamanla bunun farkında vardılar ve doğru yerleşimi önemsemeye başladılar. Hem sitelerinin kalitelerini artırdılar hemde kazançlara kazanç kattılar. Bu her zamanki gibi sancılı bir süreçti çünkü doğru yerleşimi bulmak için veriye ihtiyaç vardı her gün geliştirilen sistemler sayesinde zamanla bu veri alımı kolaylaştı ve ziyaretçinin fare hareketlerinin yoğunluğuna bakarak reklam yerleşimi yapılmaya başlandı. Diğer bir grup ise sadece belirli bölgelere, göze çarpan yerlere stabil reklamlar yerleştirerek kazanç sağlamaya devam ettiler. Yenilikleri takip etmeyen bir webmaster nesli ise ortadan kayboldu.

Yaptığı işin en iyisini yapmayan çalışan insanların bildiği bir şeylerden biri de kullanıcıyı memnun etmenin getireceği karın paradan fazla olduğuydu. Bu sayede bir çok site zamanla maksimum kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde tasarımlarını dönüştürdüler. Bu sayede ziyaretçilerine daha fayda sağlarken zamanla kendilerinde yükselmeye başladı eğer zamanında ezberi oynayıp, herhangi bir analiz yapmadan, herkesin yaptığı uygulasalardı kazanacakları miktar onların civarıyken doğru analizle 10 katına yakın daha fazla para kazanmaya başladır.

Artık büyük bir şans faktörü var her adsense reklam yayıncısının çünkü google yeni özelliğini duyurdu. Bu sistemin gelişimi demek hem google’ın  hemde web site sahibinin daha fazla kazanması demek. Kullanıcıya sunmuş olduğu rahatlık da cabası.bu sayede herkes kazanırken yani kimisi zamandan kazacakken, kimisi de para konusunda refaha ereceği anlamına geliyor. Gün geçtikçe gelişecek olan bu sistem mükemmel bir kullanıcı deneyimini amaçlıyor. Umarım bir gün herkesin fazlasıyla kazandığı, gösterdiği çabanın karşılığını aldığı, daha iyi bir web dünyası gerçekleşir. bu sayede kalkınmalar daha çabuk yaşanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.