Adsense Reklam Gelirini Arttırma Yolları

Adsense Reklam Gelirini Arttırma

5 Şubat 2018 - Google

Adsense reklam gelirini arttırmak için bir çok kriter bulunuyor bunlardan en önemlisi doğru ve uygun bir yerleşime sahip olmak çok önemli. Şimdi sizlere Adsense reklam ağından nasıl daha fazla kazanılacağını anlatmaya çalışacağım.

Adsense Reklam Gelirini Arttırma Yöntemleri

Adsense reklam gelirlerini arttırmak için öncelikle sitemizde reklamların bir süre durması ve gelirleri izlememiz gerekiyor. Güzel bir reklam yerleşimi yaptıktan sonra, bir müddet (ben 1 ay öneriyorum) reklamların yayınlanmasını ve gelirlerin analizini yapmanızı öneririm. Bu süre zarfında reklamların yerlerini değiştirerek kazancınızı arttırmayı deneyebilirsiniz. Bu süre geçtikten sonra doğru reklam yerleşimini bulduğunuza inandığınızda aşağıdaki adımları izleyerek kazancınızı arttırabilirsiniz.

  • Reklam Ağlarını Engelleyerek Kazanç Arttırma

Size daha az kazandıran reklam ağlarını engelleyerek daha fazla kazandıran reklam ağlarının reklamlarının sitenizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Yani A reklam ağı 1.000 gösterim başına 3 krş kazandırırken B reklam ağı 1.000 gösterim başına 50 krş kazandırıyor olabilir. Bu durumda hangi reklam ağının reklamlarını sitenizde görmek istersiniz? Tabi ki B reklam ağının reklamlarını sitemizde görmek isteriz. Bu durumda A reklam ağının reklamlarını engellemeliyiz ki B reklam ağına fırsat doğsun. Asıl sorular şunlar;

1. Hangi reklam ağı ne kadar kazanıyor nasıl göreceğiz?

1.a) Reklam ağlarının kazandırdığı ücretleri görmek için öncelikle “Performans Raporları” bölümüne giriyoruz.

2.a) “Rapor türü” bölümünden “Reklam Ağları“nı seçiyoruz.

3.a) Tarih aralığını “Son 30 Gün” seçiyoruz.

4.a) Aşağıda paylaştığım istatistikte “Gösterim BGBM“si ortalama 15 krş’tan düşük olan ağları ben engelledim. Sizde kendi ortalamanızı alarak bu ortalamanın altında kalan ağları engelleyebilirsiniz. İkinci adımda reklam ağlarını nasıl engelleyebileceğinizi anlattım.adsense kazanç arttırma yolları

2. Reklam ağlarını nasıl engelleyeceğiz?

2.a) Reklam ağlarını engelleme için “Reklamlara izin ver ve reklamları engelle” sekmesine gidiyoruz.

2.b) Bu sekmeden “İçerik->Tüm Sitelerim->Reklam Ağları” adımlarını izleyin.

3.b) Engellemeye karar verdiğiniz reklam ağının adını sağda bulunan reklam ağı arama alanına yazın ve reklam ağı isminin yanında çıkan yeşil tike tıklayarak reklam ağını engelleyin.

  • Reklam Dengesi ile Kazanç Arttırma Yolu

Reklam dengesi ile daha fazla tbm oranına sahip reklamları sitenizde gösterebilirsiniz fakat bu işlemin her zaman işe yaramadığını belirtmek isterim, buna siz deneme yanılma yoluyla karar vermelisiniz. Peki reklam dengesi nasıl ayarlanır?;

Reklam Dengesi Ayarları

a) Adsense hesabınızda “Reklamlarım-> İçerik->Reklam Dengesi” adımlarını izleyerek reklam dengesini ayarlayabileceğimiz sayfaya gidiyoruz.

b) Bu sayfada “Reklam doluluk oranı“nı göreceksiniz. Buradaki %100 değeri düşürerek sitenizde çıkan reklamların TBM oranını arttırabilirsiniz. Daha doğrusu TBM’si daha yüksek reklamların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

c) Tavsiye ettiğim oran ise kazanç yüzdesinin %10 üstüdür. Yani doluluk oranını düşürdükçe kazanç yüzdesi düşmez belli bir seviyeden sonra düşer, reklam doluluk oranı buranın ilk düşemeye başladığı seviyeden %10 daha fazla olmalı.

  • Standart Ayarlar

Standart ayarlar bölümünde sitemizde olması gereken standart ayarlardan bahsedeceğim.

a) Reklam birimi oluştururken siteyle uyumlu renkler kullanın.

b) Yazı içi reklamları yazı içine ekleyin.

c) Eşleştirilen içerik reklamlarınızı sidebar veya yazının en sonuna ekleyin.

d) Bağlantı reklamlarına önem verin, ciddi oranda kazanç elde edebilirsiniz.

e) Sayfa düzeyi reklam kodunu kullanın.

f) Adsense reklam yerleşimini optimize edin. Adsense reklam yerleşimi yazıma göz atabilirsiniz.

Arkadaşlar şimdilik aklıma gelen işlemler bu kadar. Zamanla bu yazıya aklıma gelen işlemleri eklemeye çalışacağım. Umarım bu işlemleri yaparak adsense kazançlarınızı arttırabilir daha fazla kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.